Generalforsamling d. 21. januar 2006
Til mødet var mødt 16 personer.

1. Valg af dirigent
Steven Poulsen blev valgt som dirigent.

2. Valg af Referant
Steven Poulsen blev valgt som Referant.

3. Beretning fra bestyrelsen
Denner fortæller at det generelt går godt, dog mangler er der nogle ting vi lige skal have gjort, hvilket han vil tage op i senere punkter.

4. Fremlæggelse af regnskab
Der er noget rod med, hvem der har/bør have adgang til kontoen. Dette skal der hurtigt tages hånd om.
Frederik og Camilla vil hurtigt sørge for at det bliver ordnet.
Bestyrelsen samles ca. én måned frem og kigger igen på sagen.

5. Valg af bestyrelse
Stilling Navn
Formand: Steven Gjelstrup Poulsen
Næstformand: Dennis Sødal Christensen
Kasserer: Camilla Nyvang Rasmussen
Sekretær: Josefine Ludvigsen
Bestyrelsesmedlem: Frederik Andersen
Bestyrelsesmedlem: Christian Von Scheye
Suppleant: Klement
Suppleant: Allan Larsen
Fortalt i ændringer har Steven overtager formandsposten. Denner er gået fra at være formand til at være næstformand. Camilla fortsætter som kasserer. Josefine overtager pladsen som sekretær. Frederik er blevet bestyrelsesmedlem i stedet for næstformand. Christian er fortsat bestyrelsesmedlem, og Allan er blevet ny suppleant sammen med Klement, som også havde en suppleantplads sidste år.

6. Indkomne forslag (inkl. fremlæggelse af relevante afstemninger fra Hong-Crewet.dk)
Eneste fremsende forslag kommer fra Jens, som foreslår at vi holder en Mordheim turnering og inden da holder en stor workshop, hvor folk kan sammensætte warbands og male figurer.
Alle var enige om at Jens havde en rigtig god idé, og 3 personer blev sat på at stå for at skabe sådanne arrangementer:
  • Dennis Christensen
  • Steffen Jørgensen
  • Jens Watson


7. Evt.
Frederik har snakket med et slagteri i Løve. Herigennem kan han skaffe lammeskind, som vi kan få garvet for 500 kr. Han spørger, om det er noget han skal tage fat på.
Allen fortæller at han kender en som måske kan garve skinnet billigere. Dette sat vi så Allan til at finde ud af, og han melder tilbage inden næste møde.

Josefine fortæller, at hun har en semiprofessionel fotograf veninde, som gerne vil være behjælpelig med at tage nogle rigtig gode billeder til vores hjemmeside.
Alle synes det var en rigtig god idé, og Josefine vil derfor finde ud af noget mere og melde tilbage med evt. pris og dato.

Aske fortæller, at han har fået et videokamera i fødselsdagsgave, og at han gerne vil prøve at filme nogle sekvenser til vores hjemmeside.
Aske har fået lov til at prøve, hvorefter vi vil kigge nærmere på det.

Camilla vil gerne have nedsat en ny regelgruppe.
Alle støttede Camillas forslag, og der blev hurtigt valgt en ny regelgruppe:
  • Camilla Rasmussen
  • Josefine Ludvigsen
  • Allan Larsen
  • Dennis Sødal Christensen
Gruppen fremlagde ønske om et regelemne på hjemmesidens forum.

Mikkel foreslog at vi laver en workshop, hvor vi laver våben og kostumer.
Alle fremmødte var interesserede og der blev nedsat en gruppe til at kigge nærmere på sagen:
  • Frederik Andersen
  • Camilla Nyvang Rasmussen
  • Asge
  • Mikkel

Rasmus vil gerne have, at der er et køleskab til rådighed. Det tvivles der dog på er tilladt. I stedet blev der arbejdet lidt videre på forslaget, og der blev i stedet grundlagt en sodavandsordning. Idéen er at der skal være sodavand, som medlemmerne kan købe for billige penge. Overskudet fra salget skal delvist gå til Høng-Crewets kasse og delvist til de som knokler med at købe/slæbe sodavand. To blev udvalgt til at stå for sodavandsordningen:
  • Christian Von Scheye
  • Klement

Milan vil gerne have bestyrelsesprofil på hjemmesiden. Han vil især gerne have følgende info om den enkelte:
  • Erfaring med rollespil
  • Email og/eller telefon-nr.
  • En personlig profil, hvor den enkelte fortæller lidt om sig selv.
Forslaget blev taget godt imod, og det blev herved vedtaget.

Scheye så gerne at foreningen besad en liste med alle medlemmers sygdomme.
En sådanne liste blev ikke set som nødvendig. Dog vil foreningen prøve at skrive på diverse tilmeldingssedler til dets arrangementer, at folk skal gøre opmærksom på evt. sygdomme eller andet, som der skal tages hensyn til.

Foreningens kasserer, Camilla, fremlagde et ønske om, at det udelukkende var til hende at man betalte medlemskab, og ikke at det også var muligt via formanden.
Dette blev hurtigt vedtaget. Camilla blev bedt om at skaffe kviteringer til formålet.

Frederik så gerne at der blev fastsat en betalingsfrist på medlemskabet.
Dette blev godkendt, og denne date blev d. 18. februar.

Denner forslår at kun Høng-Crewets medlemmer har ret til at være på lokationen efter kl. 16, hvor ungdomsskolens hold slutter. Uden for ungdomsskolens periode foreslår han at det udelukkende er Høng-Crewets medlemmer, der har ret til at være der.
Forslaget blev vedtaget med modifikationer. Alle de som kun er del af ungdomsskolen, skal fortsat have lov til at være med også uden for ungdomsskolens periode. Altså vil det hele året være således at alle har lov til at være der mellem kl. 13 og kl. 16, hvorefter kun Høng-Crewets medlemmer har ret til at være der.

Josefine nævnte HøngCrewCon '06.
Der blev nedsat folk til at stå for det:
Hovedarrangør: Steven Gjelstrup Poulsen
Hjælpearrangører: Dennis Sødal Christensen
Christian Von Scheye
Frederik Andersen

Asge så gerne at Høng-Crewet havde merchandice, f.eks. T-shirts.
Indkøbsgruppen blev sat til at undersøge priser.

Der blev nedsat en indkøbsgruppe bestående af:
  • Camilla Nyvang Rasmussen
  • Christian Von Scheye
  • Frederik Andersen
  • Josefine Ludvigsen
Indkøbsgruppen skal stå for at finde priser, og med bestyrelsens accept købe ind.

Milan foreslog, at der kom en gruppeoversigt på hjemmesiden, samt at der blev oprettet et emne på forummet til hvert.
Dette blev vedtager, og det vil blive ordnet.